דלג לתוכן הראשי

מישהו על הקיר משרת אותך?

המשתמשים ברשתות החברתיות משתפים את חבריהם במידע על חווית הקניה, על מחירים, על מבצעים, היכן, מה ומתי כדאי לקנות מוצרים שונים. מצד שני,כל תקלה קטנה, או התייחסות לא נכונה של מערך שירות לקוחות, זוכה ללוח המודעות הגדול בעולם. שונית קטנה בעמוד הפייסבוק של הארגון, שתציע שירות לקוחות, לא רק תמנע מהקיר להתמלא בתלונות ומענות, אלא גם תפחית את העומס בקווי הטלפוןככל שיותר ויותר אנשים מצטרפים לרשתות החברתיות, יותר ויותר מעולם התוכן שלהם, זה שנעשה עד כה מחוץ לתחומי המדיה, מקבל מקום משלו בתוך מרחב הרשת. אם בעבר היינו רואים סרטונים דרך יוטיוב, היום אנחנו רואים את אותם הסרטונים מבלי לעזוב את פייסבוק. אם בעבר היינו מקבלים הזמנות לארועים שונים דרך הדואר או המייל, היום אנחנו מקבלים אותן דרך טוויטר. ניתן בהחלט להבחין במגמה בה רוב השימושים היומיומיים המקוונים שלנו מתכנסים לרשת החברתית שלנו, מה גם שכיום קיימת קשת חברתית המתאימה לכל אחד לפי צרכיו, החל מפייסבוק, טוויטר וגוגל+, ועד לינקדאין ומייספייס (כן, יש עוד משהו שכזה, ותודה ששאלתם).

אם נסתכל על הד.נ.א של הרשתות החברתיות, נבחן מה המהות שלהן, נראה שמה שמייחד אותן זו המיידיות שבהן, האינטראקציה המזמינה שלהן והזמינות שלהן, מה שמייד מעלה את השאלה המתבקשת: למה בעצם, אין בהן יותר נציגי שירות לקוחות? אם נחשוב על המהות של שירות לקוחות טוב, הרי שהוא מיידי, מהיר תגובה וזמין... יש כאן פלטפורמה מדהימה לשיפור חווית הלקוח ולשמירה על קשר איתו - והיא פשוט לא מנוצלת.

אם מרבית החברות עדיין ישנות, ככל שמדובר במערך שירות לקוחות בזירה החברתית, הרי שמהצד השני של המתרס, המשתמשים ברשתות החברתיות מנצלים היטב את הבמה. הם כבר זיהו מזמן את האפשרות שנותנות להם הרשתות החברתיות. מצד אחד הם יכולים לשתף את חבריהם במידע על חווית הקניה, על מחירים, על מבצעים, היכן, מה ומתי כדאי לקנות מוצרים שונים ומצד שני הם הפכו את הזירה החברתית לאומבודסמן (נציב קבילות הציבור) האולטימטיבי. אם פעם מצאת זבוב בשקית החטיפים ושלחת תלונה לחברה, במקסימום רק אתה והדודה בעפולה הייתם יודעים על כך. כיום, כל תקלה קטנה, או התייחסות לא נכונה של מערך שירות לקוחות, זוכה ללוח המודעות הגדול בעולם, שעליו עוד נפגעים יכולים להגיב ולחלוק מחוויותיהם. בקיצור, הסיוט של כל מנכ"ל.

סקר טרי של חברת הסקרים Rio Research לגבי השימוש שאנו עושים ברשתות החברתיות מטיל מעט אור נוסף על מה בדיוק קורה שם ומה אנו עושים כשאנו כבר שם, בזירה החברתית:

* 59% מהמשתמשים משווים מחירים עם חבריהם.
* 56% מדווחים לחבריהם על מבצעים ומכירות מיוחדות.
* 53% מהמשתמשים משתפים את חבריהם במשוב או בתלונות כלפי חברה או מותג.
* 50% מהמשתמשים שתפו את חבריהם בעצה.
* 50% מהמשתמשים המליצו לחבריהם על מוצרים או חברות.
* 49% קיימו דיון על אתרי קנייה מומלצים ברשת.
* 47% קיימו דיון על חנויות מומלצות (לא ברשת).
* 47% שיתפו את חבריהם באכזבה ובתלונות כלפי חברה או מותג.
* 47% קיימו דיון בנושאי סטייל וסגנון אישי.
* 36% יצרו קשר ישירות עם שירות לקוחות.

הסקר אף מצא ששירותי תקשורת ובריאות מקבלים את המספר הרב ביותר של תלונות ותגובות שליליות ברשת. לעומת זאת, מותגי ספורט, מגזינים ועיתונים ומשקאות חריפים, מקבלים את המספר הנמוך ביותר של תלונות, או תגובות שליליות ברשת.

חברת הסקרים Market Tools בדקה בצורה דומה את הצרכנים של חברות תעופה אמריקאיות ואת השימוש שהן עושות ברשתות החברתיות. מטרת הסקר הייתה להבין האם יש באמת צורך ורצון בשירות לקוחות אלטרנטיבי. הסקר גילה שאחד מתוך עשרה לקוחות של חברות התעופה השתמש ברשת חברתית כלשהי על מנת להעביר משוב או תלונה לחברות. רוב הצרכנים יצרו קשר עם שירות הלקוחות דרך כתובת מייל, או בשיחה טלפונית. הסיבה להיענות הנמוכה של הצרכנים היא העובדה הפשוטה שרוב התלונות לא מגיעות ישירות לחברה ורק תלונה אחת מתוך ארבע שפורסמו ברשתות החברתיות זכתה למענה. הצרכנים הביעו רצון כשהציעו להם את הרעיון לשירות לקוחות ברשת החברתית והעידו שיעשו בכזה שירות שימוש.

שני המחקרים מראים שקיימת דרישה לדרך נוספת לפנייה לשירות הלקוחות. יותר ויותר חברות מבינות את המשמעות ודואגות לייצוג ראוי ברשתות החברתיות. שירות הלקוחות הוא אחד מעמודי התווך החשובים והבסיסים ביותר של חברות ומותגים, לכן חשוב שיהיה מותאם לצורכי הלקוחות.

האמת היא, שמרגע שחברה, או מותג, פותחים עמוד ברשת החברתית הם הופכים, אם ירצו ואם לא, למוקד תלונות. הצרכנים רואים בחשבונות המדיה החברתית של גופים מסחריים זרוע ישירה לגוף עצמו. הם מחפשים מענה ויודעים שהדרך הקלה והמהירה ביותר היא דרך הרשת החברתית, בלי לחכות על הקו ובלי לעבור מנציג לנציג. לשונית קטנה בבלוג הארגוני או בפייסבוק של הארגון, שתציע שירות לקוחות, לא רק תמנע מהקיר להתמלא בתלונות ומענות, אלא גם תפחית את העומס בקווי הטלפון ותספק מענה לציבור הצעיר יותר.

מוקדי שירות לקוחות סובלים מתדמית שלילית ביותר, של גופים לא יעילים ולא מספקים. בשנים האחרונות חברות רבות ניסו למצוא פתרונות שונים כמו מיקור חוץ של מוקדנים, שיחות חינם ועוד ועוד דרכים שלא ממש הועילו לתדמית ולא לתפקוד של מוקדים כאלה. שירות לקוחות ברשתות חברתיות הוא לא רק עוד אלטרנטיבה לשירות הקיים, אלא הזדמנות חדשה לטפח את הקשר שבין הצרכן לעסק ולתת לו שירות חדש שמתאים למציאות ולרוח התקופה.


נכתב ע"י נחום דוניצה, מנהל סוכנות המדיה החברתית www.newpr.co.il

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

איך ראוי להתקשר אל "שירות לקוחות"

התקשרות אל מוקד שרות לקוחות היא בדרך כלל מטלה מתסכלת. כיון שאתר sherut.net לקח על עצמו להקל עליכם מטלה זו, אנו שמחים להציע לכם "איך לעשות את זה":


לשריין מספיק זמן - לא להתחיל 5 דקות לפני שצריך להביא את הילד מהגן
להצטייד בפרטים מזהים שלכם, נייר ועיפרון, הרבה סבלנות וכוס מים
בתלונה או פנייה לתמיכה טכנית, להכין פרטים מזהים של נשוא הפנייה, קבלות וטפסים, ותיאור כתוב של הבעיה. כמו כן לרשום אם ואיך כבר ניסיתם לפתור את הבעיה
בהזמנה של מוצר או שירות, להכין פרטים מזהים של המוצר או השירות, ומידע על מחירים חליפיים שיאפשר לכם לוודא כי קיבלתם מחיר טוב
במידה והפנייה בנוגע למכשיר אלקטרוני, לוודא כי הוא מופעל ויש לכם גישה לכפתורים, לכבלים ולמחברים
ולמצוא במהירות את פרטי ההתקשרות המתאימים באתר sherut.net
כאשר הגעתם אל נציג השרות, לדבר איתו בנימוס ובשקט, ותמיד לוודא כי הוא יודע שקלטתם את שמו (אפילו אם קלטתם את השם מייד)
לרשום את תוצאות השיחה ולעקוב אחרי הביצוע.
הסתפקנו בפרטים היותר חשובים, בתקווה שתקראו, תפנימו, תיישמו ותפיקו תועלת.
ועצה לסיום. במידה וברצונכם לרכוש בטלפון/באינטרנט מוצר או שרות שמח…

כך תנצחו את שירות הלקוחות

מחלוקת מחמאות בתחילת השיחה - ועד פרסום תלונה בפייסבוק. קבלו כמה טיפים שיבטיחו שתקבלו את שירות הלקוחות הטוב ביותר
המקור: כלכליסט

אפילו מקצוענים אוהבים מחמאות


אנשי שירות לקוחות טלפוני סופגים קללות, השפלות ואף איומים שבע פעמים בממוצע ביום .יחס כזה עלול לגרור לניסיון "לחבל" בשירות מצד הנציג כגון
ניתוקים "בלי כוונה" או העברת השיחה לשלוחה אחרת. כדי למנוע זאת, כדאי שתביעו את שביעות רצונכם מהשירות האדיב ועל הדרך תבקשו את פרטי הממונה כדי לשלוח לו משוב חיובי על הנציג. רצוי שתעשו זאת בטרם תציגו את בקשתכם משום שאחרי שהבטחתם לשלוח משוב חיובי ירגיש הנציג מחויב להחזיר לכם טובה תחת טובה.


הימנעו מכעס, הודו בטעויות, השתמשו בהומור. אנו נוטים לרצות לעזור למי שמתחבב עלינו. מחקרים מראים שיש פי שניים סיכוי לקבל שירות טוב מנציג המחבב אותנו.


נאמנות אינה משתלמת אלא אם תנהגו בחוסר נאמנות


נסו להגיע למחלקה שלה הכוח לכופף את החוקים: מחלקת שימור לקוחות. העבירו את המסר שאתם מתעתדים לעבור לחברה אחרת. אם אתם לא מצליחים, בקשו לשוחח עם נציג ממחלקת שימור לקוחות או מכירות. דעו שחברות מוציאות פי 20 על מצ…

פניתי לחברת הסלולר ולא ענו לי, מה לעשות?

סיוט, ייאוש, תסכול וזעם נוראי הם רק חלק מהביטויים המשמשים את לקוחות חברות הסלולר כדי לתאר את חוויותיהם מול שירות הלקוחות. רגע לפני שאתם יוצאים מהכלים, דריה כנף מגישה כמה טיפים חשובים שיקצרו לכם את הדרך ויחסכו לכם המון זמן ועצבים. לגזור ולשמור
פורסם במקור בבלוג של דריה כנף
כשהתחלתי להתעמק בתחום זה של סיוע לצרכנים, לא חשבתי שאתקל בדרמות גדולות מדי. בסך הכל, לא מדובר על מאבקי משמורת בין הורים כעוסים, או חלילה בנפגעי תאונות דרכים. בסך הכל עניינים פשוטים, כך חשבתי, אך היום אני יודעת שטעיתי.
לקוחות חברות הסלולר המיואשים שמגיעים לקבל ייעוץ משפטי מגדירים את ניסיונותיהם העקרים לקבל תשובות פשוטות אודות החשבון החודשי כ"סיוט", ואת תקופת ההמתנה לפתרון כ"נוראית"; הם מתקשרים אליי ומודיעים לי שהם עומדים "להרים" את המוקד, במהלך הפגישה עצמה מתחילים לבכות מייאוש ומתסכול, וכמעט תמיד הם מגיעים רק אחרי שהחברה התישה אותם ושאבה מהם את כל כוחותיהם. במקרים רבים אני מגלה שהלקוחות יכלו לקצר לעצמם את הדרך, לו היו פועלים נכון יותר מלכתחילה, ולכן - למען כל לקוח סלולר באשר הוא - להלן מספ…